Sub lesson: Preparing for the Weather

Animals and their Environments 1/5

Αυτή η ενότητα εισάγει τους μαθητές σας στην Επιστήμη της Γης και του Διαστήματος καθώς και στην Επιστήμη της Ζωής μέσω μιας σχετικής εστίασης στα ζώα. Θα ξεκινήσουν κοντά στο σπίτι, σχεδιάζοντας μια δομή που θα κρατά ένα κατοικίδιο ασφαλές σε θυελλώδεις καιρικές συνθήκες. Στη συνέχεια, θα εξερευνήσουν τους κύκλους ζωής των ζώων και τη συμπεριφορά της ομάδας. Έπειτα, θα αναπτύξουν ένα σχέδιο για την μείωση των επιπτώσεων στα ζώα που μπορεί να επιφέρει μια αλλαγή σε αν υδρόβιο περιβάλλον. Τέλος, θα μοιραστούν ένα άγριο ζώο και ένα βιότοπο της επιλογής τους και θα εξηγήσουν πως το ζώο είναι προσαρμοσμένο για να επιβιώσει σε αυτό το ενδιαίτημα.

Οι μαθητές θα εξασκήσουν επίσης την κοινωνική και συναισθηματική τους μάθηση, όπως η αυτορρύθμιση, η επιμονή, η ενσυναίσθηση, η αυτογνωσία και η επίγνωση με τους κυρίους χαρακτήρες στις ιστορίες του μαθήματος.

Ο Daniel έμαθε ότι οι δυνατές καταιγίδες μπορούν να καταστρέψουν τα σπιτάκια των κατοικίδιων. Βοηθήστε τον να φτιάξει ένα σπιτάκι που θα κρατάει τα κατοικίδια ασφαλή ακόμη και στις καταιγίδες.

Σκοπός του μαθήματος:

Οι μαθητές θα πρέπει να:

1. Κατασκευάσουν ένα μοντέλο για ένα σπιτάκι οικόσιτου ζώου το οποίο θα έχει ως στόχο την μείωση των επιδράσεων μιας καταστροφής λόγω έντονων καιρικών συνθηκών.
    2. Είναι σε θέση να κάνουν έναν ισχυρισμό σχετικά με το πως και γιατί η ιδέα που έχουν σχεδιάσει μπορεί να μειώσει τον κίνδυνο και να κρατήσει τα κατοικίδια τους ασφαλή.
    3. Υποστηρίξουν τον ισχυρισμό τους με αποδείξεις σχετικά με τα προβλήματα που προκαλεί η καταστροφή και λόγους για τους οποίους η ιδέα που σχεδίασαν αντιμετωπίζει αυτά τα προβλήματα.

Εξερευνώ:

• Κατασκεύασε και προγραμμάτισε το μοντέλο ενός σπιτιού για κατοικίδιο που θα περιλαμβάνει μια λειτουργία η οποία θα το προστατεύει από τον κίνδυνο καταιγίδας.
  • Εάν επιθυμείς χρησιμοποίησε το βασικό μοντέλο και πρόγραμμα για βοήθεια.
  • Ξεκίνησε μια συζήτηση ανταλλαγής ιδεών για τους τρόπους που μπορείς να προγραμματίσεις συνθήκες καταιγίδας και μοντέλα για να κρατήσεις τα κατοικίδια σου ασφαλή κατά τη διάρκεια μιας καταιγίδας, όπως να χρησιμοποιήσεις τον αισθητήρα φωτός και τον ήχο της καταιγίδας για να προσομοιώσεις αστραπές και κεραυνούς, να χρησιμοποιήσεις τον αισθητήρα κλίσης για να ανακαλύψεις αν το σπιτάκι γέρνει, ή να προσθέσεις ένα μηχανοκίνητο ανεμοφράκτη σαν αυτό που χρησιμοποιείται στο παράδειγμα.

Εξηγώ:

Χρησιμοποίησε το μοντέλο σου για να εξηγήσεις:

• Σε ποιους κινδύνους καταιγίδας (με αποδείξεις) απευθύνεται το σχέδιο σου.
  • Πώς (με αποδείξεις) μειώνει το σχέδιο σου τις επιδράσεις του κινδύνου.
  • Τους λόγους (με αποδείξεις) που επέλεξες αυτό το σχέδιο για να λύσεις το πρόβλημα.
  • Τι κάνει το πρόγραμμα σου.

Αξιολογώ:

• Συνέχισε την κατασκευή και βελτίωσε το πρόγραμμα σου αντλώντας έμπνευση από την συζήτηση που προηγήθηκε. Πρόσθεσε επιπλέον αισθητήρες και άλλαξε τον κώδικα ώστε να βελτιώσεις το σχέδιο σου.
  • Χρησιμοποίησε το τελειοποιημένο μοντέλο  για να κάνεις έναν ισχυρισμό για το πως η ιδέα σου θα προστατεύσει τα κατοικίδια, προσθέτοντας ή επισημαίνοντας τις αποδείξεις και αιτιολογίες κατά τη διάρκεια της επεξήγησης σου.
  • Μοιράσου την γνώση, τις ιδέες ή τις δεξιότητες που σε βοήθησαν να ολοκληρώσεις την δραστηριότητα και όσα έμαθες ενώ κατασκεύαζες.
  • Συμμάζεψε τον χώρο εργασίας σου.

Σκέψου τι έκανες καλά και τι θα μπορούσες να είχες κάνει καλύτερα. Συγχαρητήρια, είσαι έτοιμος για το επόμενο μάθημα!