Τι είναι αυτός ο ήχος;

Οι μαθητές θα αντιληφθούν την κατανόηση των ήχων και των λέξεων. Αρχικά κάναμε μια λίστα με τα γράμματα που αναγνωρίζουν οι μαθητές και παίξαμε με τους ήχους τους (φωνήματα). Αφού έγινε αντιληπτό από τους μαθητές ότι το κάθε γράμμα έχει και διαφορετικό ήχο, κάναμε κλήρωση και επιλέχθηκε τυχαία ένα γράμμα στο οποίο θα πρέπει να εστιάσουν για αυτή τη δραστηριότητα.

Το γράμμα που κληρώθηκε ήταν το Φ. Έπειτα κάναμε μια λίστα αντικειμένων που ξεκινούν με αυτόν τον ήχο- γράμμα για παράδειγμα φάλαινα, φάρμα, φίδι, φάρος, φυλακή, Φαραώ, Φθινόπωρο, φωλιά κ.ο.κ. Στη συνέχεια οι μαθητές χρησιμοποιήσαν τα σύνολα LearnToLearn για την κατασκευή αντικειμένων που ξεκινούν από το γράμμα Φ.