Σκηνοθέτες.

Οι μαθητές θα δημιουργήσουν μια σημαντική σκηνή από μια ιστορία ή ένα παραμύθι που έχουν διαβάσει ή μια πρωτότυπη ιστορία που έχουν εμπνευστεί. Αρχικά συζητήσαμε τα σημαντικά στοιχεία των ιστοριών, όπως ο χρόνος, ο τόπος, οι ήρωες και το σενάριο.

Ζητήσαμε από τους μαθητές να σκεφτούν το αγαπημένο τους παραμύθι και να δημιουργήσουν μια σκηνή-εικόνα από το παραμύθι που επιλέξανε ή να δημιουργήσουν μια σκηνή από μια δική τους πρωτότυπη ιστορία που εμπνεύστηκαν. Οι ιστορίες που επέλεξαν τα παιδιά ήταν οι εξής: Χριστιάννα: “Οι μαγικές φίλες” Κατερίνα: “Ο Κουμπαράκος & η Τσεπούλα” Ιωάννα: “Η Έλσα” Αντώνης: “Τα 3 γουρουνάκια” Ραφαηλία: “Η ωραία Κοιμωμένη” Μάριος: “Ο Πειρατής”.