Οι ασκήσεις με τις οποίες ξεκινάμε.

Δίπλωμα χτισίματος – ετοιμάζομαι, λαμβάνω θέση, κατασκευάζω (ready, set, build). Οι μαθητές  θα δημιουργήσουν μια λίστα στην οποία θα καταγράψουν την γνώση που απέκτησαν από τις προηγούμενες τρεις ασκήσεις για να πάρουν το «Δίπλωμα Χτισίματος».

Με τους μαθητές θυμηθήκαμε τα ονόματα των δομικών υλικών από το προηγούμενο μάθημα και στη συνέχεια αντιστοίχησαν τα τουβλάκια στην καρτέλα αντιστοίχησης. Κατασκεύασαν παπάκια με 8 συγκεκριμένα τουβλάκια τα οποία συκρίναμε με ομοιότητες & διαφορές και διαπιστώσαμε οτι το καθένα τους είναι ξεχωριστό και μοναδικό όπως και τα ίδια τα παιδιά! Παρέα με τον κ. Learnie οι μαθητές απέκτησαν την Άδεια Μηχανικού!