Οι ασκήσεις με τις οποίες ξεκινάμε.

Δίπλωμα χτισίματος – ετοιμάζομαι, λαμβάνω θέση, κατασκευάζω (ready, set, build). Οι μαθητές  θα δημιουργήσουν μια λίστα στην οποία θα καταγράψουν την γνώση που απέκτησαν από τις προηγούμενες τρεις ασκήσεις για να πάρουν το «Δίπλωμα Χτισίματος».

Ζητήσαμε από τους μαθητές να θυμηθούν την τελευταία φορά που χρησιμοποίησαν τα σύνολα LearnToLearn και τις επιτυχημένες μεθόδους για να βγάλουν και να τοποθετήσουν τα τούβλα τους. Τους υπενθυμίσαμε οτι κάθε ένας είναι στο δρόμο για την επίτευξη μιας άδειας οικοδόμησης. Ενθαρύναμε τους μαθητές να ταξινομήσουν και να κατηγοροποιήσουν τα δομικά υλικά σε διάφορες κατηγορίες (χρώμα & σχήμα) δίνοντας παράλληλα ένα όνομα για κάθε κατηγορία.