Οι επαγγελματικοί ρόλοι των ανθρώπων

Οι μαθητές θα καταδείξουν την κατανόηση των χαρακτηριστικών σημαντικών ανθρώπων μιας κοινότητας. Ξεκινήσαμε το μάθημα μας με μια συζήτηση σχετικά με τους ρόλους και τα επαγγέλματα των ανθρώπων σε κοινότητες σε όλο τον κόσμο. Ζητήσαμε από τους μαθητές να δώσουν παραδείγματα ατόμων που έχουν σημαντικούς ρόλους μέσα σε μια κοινότητα και στο τέλος να επιλέξουν ένα από αυτά τα άτομα και να σκεφτούν λεπτομέρειες και σημαντικά χαρακτηριστικά αυτού του ατόμου και του επαγγέλματος του.

Οι μαθητές θα χρησιμοποιούν τα σύνολα LearnToLearn για να δημιουργήσουν ένα μοντέλο που αντιπροσωπεύει αυτό το άτομο, συμπεριλαμβανομένων των σημαντικών χαρακτηριστικών του. Οι μαθητές επέλεξαν τα εξής επαγγέλματα: Κατερίνα: Αστυνομικός, Θεοδώρα: δασκάλα, Χριστιάννα: παπάς, Ραφαηλία Ζ: νοσοκόμα, Ραφαηλία Κ: παιδιάτρος, Φαίη: κομμώτρια σκύλων, Αντώνης: μάστορας/μηχανικός αυτοκινήτων, Ιωάννα: παγωτατζής, Μάριος: πωλητής σε Σούπερ Μάρκετ Όταν οι μαθητές τελείωσαν τις κατασκευές, τους ζητήσαμε να γράψουν τις λέξεις ή προτάσεις για το επάγγελμα του ατόμου που έχουν επιλέξει. Στο τέλος οι μαθητές παρατήρησαν τις κατασκευές των συμμαθητών τους και μοιράστηκαν τις απόψεις τους σε μικρές ομάδες.