Σούπερ δομές

Οι μαθητές θα εξερευνήσουν τη δομή, τη σταθερότητα και το βάρος καθώς χτίζουν πύργους. Αρχικά, ξεκινήσαμε μια συζήτηση σχετικά με πύργους και πανύψηλα κτήρια. Αναλύσαμε την έννοια του ουρανοξύστη και και προβάλλαμε φωτογραφίες και βίντεο πραγματικών πύργων και ουρανοξυστών που υπάρχουν στον κόσμο κυρίως στις ΗΠΑ, στην Κίνα κ.α Στη συνέχεια, αφού συζητήσαμε για την κατασκευή αυτών των κτηρίων ως προς τη σταθερότητα και τα σωστά θεμέλια που χρειάζεται ένας τόσο ψηλός πύργος, ζητήσαμε από τους μα

Συζητήσαμε στην τάξη τις στρατηγικές που θα χρησιμοποιήσουνε οι μαθητές για να δημιουργήσουν των ψηλότερο πύργο. Όταν οι μαθητές είχαν ολοκληρώσει την οικοδόμηση, ζητήσαμε από την τάξη να κάνει μια “παρουσίαση κατασκευής” για να δούνε όλοι τις διαφορετικές κατασκευές. Στη συνέχεια συγκεντρώσαμε όλους τους πύργους για να τους συγκρίνουμε και να δούμε ποιος είναι ο ψηλότερος. Επιπλέον ζητήσαμε από τους μαθητές να εντοπίσουν και να μας εξηγήσουν ποιος πύργος ,εκτός από ύψος, έχει και την πιο σταθερή δομή που είναι απαραίτητη για τη σωστή και σταθερή οικοδόμηση ενός επιτυχημένου πανύψηλου πύργου.