Ηλιακή Eνέργεια 3/3

Ο ήλιος λάμπει για πολλά εκατομμύρια χρόνια (δηλ. ακτινοβολώντας το φως) παρέχοντας την ενέργεια που απαιτείται για τη ζωή στη γη.

• Τι είναι ένα ηλιακό πάνελ / ηλιακός πίνακας ή φωτοβολταϊκό;

• Πώς μπορεί το ηλιακό φως να μετατραπεί άμεσα σε ηλεκτρική ενέργεια;

Στο πείραμα αυτό, ο ήλιος προσομοιώνεται χρησιμοποιώντας μια ισχυρή λάμπα. Χρησιμοποιείται ηλιακός πίνακας για τη μετατροπή της φωτεινής ενέργειας της λάμπας σε ηλεκτρική ενέργεια.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ

• Τα ηλιακά στοιχεία είναι σε θέση να μετατρέπουν άμεσα την ενέργεια φωτός σε ηλεκτρική ενέργεια.
  • Το άμεσο ηλιακό φως είναι μια ισχυρή πηγή ενέργειας.
  • Το έμμεσο φως είναι επίσης μια πηγή ενέργειας, αν και όχι τόσο ισχυρή.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ

• Καταγράφουν τιμές μέτρησης.
  • Αναλύουν τις τιμές μέτρησης.
  • Ερμηνεύουν τα αποτελέσματα.
  • Κατανοούν την σχέση μεταξύ των χρησιμοποιούμενων υλικών και των επιπτώσεών τους στα αποτελέσματα.

ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ

• Πώς θα χρησιμοποιήσουνε τον Ηλιακό πίνακα (φωτοβολταϊκό).
  • Κατανόηση των συνδέσεων μεταξύ του προσανατολισμού του ηλιακού πίνακα (φωτοβολταϊκό) και της εξόδου ενέργειας.

Οι πρακτικές εργασίες περιλαμβάνουν:

Πειραματική φάση: Το φως ενός ισχυρού λαμπτήρα μετατρέπεται σε ηλεκτρική ενέργεια.

Σύνδεση με την υπάρχουσα γνώση: Το φως, και ειδικά το φως του ήλιου, είναι πολύ υψηλό σε ενέργεια, μπορείτε να το δείτε και να αισθανθείτε την ακτινοβολούμενη θερμότητα του.

Νέα ιδέα: Ο ήλιος δεν είναι πάντα ορατός / αντιληπτός. Χωρίς άμεσο ηλιακό φως, οι ηλιακές εγκαταστάσεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο για τη μετατροπή μιας μικρής ποσότητας ενέργειας ή και καθόλου. Όσο πιο φωτεινό είναι το φως, τόσο μεγαλύτερη είναι η χρησιμοποιούμενη ποσότητα ενέργειας.

Τα αποτελέσματα και τα διδάγματα που αντλήθηκαν: Οι ηλιακές εγκαταστάσεις δεν μπορούν να παρέχουν συνεχή παροχή ενέργειας λόγω των μεταβλητών ποσοτήτων ηλιακής ακτινοβολίας που πλήττουν τον πλανήτη μας.