Ακραία Ενδιαιτήματα 3/3

Πώς επηρεάζει το περιβάλλον τα χαρακτηριστικά των ζώων;

Το έργο αυτό αφορά την μοντελοποίηση μιας απεικόνισης LEGO® για την επίδραση του οικότοπου στην επιβίωση ορισμένων ειδών. Τα απολιθώματα αποκαλύπτουν πολλά, όπως γιατί τα ζώα ήταν σε θέση να επιβιώσουν στο περιβάλλον τους. Ο οικότοπος, το κλίμα, τα τρόφιμα, τα καταφύγια και οι διαθέσιμοι πόροι συμβάλλουν στην επιτυχία ενός είδους. Οι μαθητές θα μπορούσαν να κατασκευάσουν έναν δεινόσαυρο που πετάει ή αναρριχάται, ο οποίος φωλιάζει στα δέντρα, για να προστατεύσει τα αυγά του ή έναν κροκόδειλο, για να δείξει πώς χρησιμοποιεί το σώμα, την ουρά και τη γνάθο του σε συνδυασμό με τον υδάτινο βιότοπό του.

1. εξερευνώ – Αφήσαμε τους μαθητές να εξερευνήσουν τόσο τα σαρκοφάγα όσο και τα φυτοφάγα ζώα και τι αποτυπώνουν τα απολιθώματα τους για το πώς ζούσαν. Θα μπορούσαν να εξετάσουν πώς ορισμένα είδη αναπτύχθηκαν για να επιβιώσουν στη σύγχρονη εποχή.
  2. δημιουργώ – Αφήσαμε τους μαθητές να εξερευνήσουν τη “Βιβλιοθήκη Σχεδιασμού” ώστε να μπορούν να επιλέξουν ένα μοντέλο για έμπνευση. Τους αφήσαμε να πειραματιστούν και να δημιουργήσουν τις δικές τους λύσεις, τροποποιώντας οποιοδήποτε βασικό μοντέλο όπως κρίνουν κατάλληλο.
  3. μοιράζω – Οι μαθητές πρέπει να παρουσιάσουν τα μοντέλα τους, εξηγώντας την εκπροσώπηση της επίδρασης που έχει στο βιότοπο το πλάσμα. Θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν την τεκμηρίωση έρευνας και χαρτοφυλακίου για να υποστηρίξουν τις εξερευνήσεις και τις ιδέες τους

Οι μαθητές δημιουργούν τόσο ένα πλάσμα όσο και τον βιότοπο στον οποίο ζει, δείχνοντας πως το πλάσμα έχει προσαρμοστεί στο περιβάλλον του. Θα βεβαιωθούμε ότι οι μαθητές θα εξηγήσουν τις προσαρμογές και τα μοναδικά χαρακτηριστικά που το πλάσμα χρειάζεται να αναπτυχθεί και να επιβιώσει.