Έκφραση ζώων 1/3

Πώς η επικοινωνία βοηθά τα ζώα να επιβιώσουν;

Η βιοφωταύγεια είναι η παραγωγή φωτός από ζωντανούς οργανισμούς, όπως πυγολαμπίδες, γαρίδες και ψάρια βαθέων υδάτων. Τα βιοφωταυγή πλάσματα χρησιμοποιούν αυτή την ικανότητα για να πυροδοτούν διάφορους σκοπούς, συμπεριλαμβανομένης του καμουφλάζ, της δελεαστικής λείας και της επικοινωνίας. Άλλα ζώα χρησιμοποιούν ήχους και κινήσεις για να επικοινωνούν.

1. εξερευνώ – Αφήσαμε τους μαθητές να διερευνήσουν αυτές τις διαφορετικές κοινωνικές αλληλεπιδράσεις για να καθορίσουν πώς αυτοί οι τύποι επικοινωνίας τους βοηθούν να επιβιώσουν, να βρουν ζευγάρια και να αναπαραχθούν.
  2. δημιουργώ – Αφήσαμε τους μαθητές να εξερευνήσουν τη “Βιβλιοθήκη Σχεδιασμού” ώστε να μπορούν να επιλέξουν ένα μοντέλο για έμπνευση. Τους αφήσαμε να πειραματιστούν και να δημιουργήσουν τις δικές τους λύσεις, τροποποιώντας οποιοδήποτε βασικό μοντέλο όπως κρίνουν κατάλληλο.
  3. μοιράζω – Οι μαθητές πρέπει να παρουσιάσουν τα μοντέλα τους, εξηγώντας πώς αντιπροσωπεύουν μια μέθοδο επικοινωνίας. Θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν την τεκμηρίωση έρευνας και χαρτοφυλακίου για να υποστηρίξουν τις εξερευνήσεις και τις ιδέες τους.

Οι μαθητές δημιουργούν ένα ζώο και απεικονίζουν τη μέθοδο επικοινωνίας του. Το μοντέλο πρέπει να εμφανίζει έναν συγκεκριμένο τύπο κοινωνικής αλληλεπίδρασης, όπως το φως, την κίνηση ή τον ήχο. Θα πρέπει να εξηγήσουν πώς η επιλεγμένη μέθοδος επικοινωνίας δημιουργεί κοινωνική αλληλεπίδραση. Ζητήστε τους να μας πει γιατί τα ζώα αλληλεπιδρούν με αυτόν τον τρόπο. Μπορεί να απαιτείται κάποια έρευνα σχετικά με την κοινωνική αλληλεπίδραση των ζώων.