Κινούμενα υλικά 3/3

Πως μπορούν τα αντικείμενα σε στοίβες να τα μετακινήσουν;

Αυτό το έργο αφορά στο σχεδιασμό μίας πρωτότυπης κατασκευής LEGO® που μπορεί να μετακινήσει ορισμένα αντικείμενα με πολύ ασφαλή και αποτελεσματικό τρόπο. Το μηχανοκίνητο περονοφόρο όχημα χρησιμοποιείται για την ανύψωση και τη μεταφορά βαρέων υλικών σε μικρές αποστάσεις. Αναπτύχθηκε στις αρχές του 20ου αιώνα, αλλά η χρήση του έγινε ευρέως διαδεδομένη μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο. Τα περονοφόρα ανυψωτικά οχήματα έχουν καταστεί ζωτικό μέρος των εργασιών αποθήκης και κατασκευής.

1. εξερευνώ – Οι μαθητές θα διερευνήσουν τα σχέδια φορτηγών με ανυψωτικά οχήματα και άλλους τρόπους μετακίνησης αντικειμένων και θα κάνουν παρατηρήσεις σχετικά με τον τρόπο ανύψωσης και μετακίνησης αυτών των συσκευών.
  2. δημιουργώ – Αφήσαμε τους μαθητές να εξερευνήσουν τη “Βιβλιοθήκη Σχεδιασμού” ώστε να μπορούν να επιλέξουν ένα μοντέλο για έμπνευση. Τους αφήσαμε να πειραματιστούν και να δημιουργήσουν τις δικές τους λύσεις, τροποποιώντας οποιοδήποτε βασικό μοντέλο όπως κρίνουν κατάλληλο.
  3. μοιράζω – Οι μαθητές θα πρέπει να παρουσιάσουν τα μοντέλα τους, εξηγώντας πώς το όχημα σχεδιάστηκε για να μετακινεί αντικείμενα.

Οι μαθητές θα σχεδιάζουν και θα κατασκευάζουν ένα όχημα ή μια συσκευή για την ανύψωση, τη μετακίνηση ή τη συσκευασία ενός προκαθορισμένου συνόλου αντικειμένων. Θα πρέπει επίσης να εξετάσουν πώς τα κουτιά μπορούν να σχεδιαστούν με τέτοιο τρόπο, ώστε να μετακινούνται και να αποθηκεύονται εύκολα.