Διέλευση άγριων ζώων 2/3

Πώς μπορεί να μειωθεί ο αντίκτυπος στις περιβαλλοντικές αλλαγές και στην άγρια φύση;

Το έργο αυτό αφορά στη σχεδίαση ενός πρωτοτύπου LEGO®, το οποίο επιτρέπει σε απειλούμενα είδη ζώων να διασχίζουν ασφαλώς μια οδική ή άλλη επικίνδυνη περιοχή. Οι διασταυρώσεις με άγρια ζώα είναι δομές που επιτρέπουν στα ζώα να διασχίζουν ασφαλή τα ανθρώπινα φράγματα. Οι διασταυρώσεις άγριας ζωής περιλαμβάνουν υπόγειες διαβάσεις, σήραγγες και οδογέφυρες. Τα οχήματα διάσωσης χρησιμοποιούνται επίσης σε ακραίες ή δύσκολες περιπτώσεις.

1. εξερευνώ – Οι μαθητές θα διερευνήσουν τις υπάρχουσες διασταυρώσεις άγριων ζώων, ειδικά τοπικά παραδείγματα, όπως οι υπόγειες διαβάσεις και οι διαβάσεις βοοειδών.
  2. δημιουργώ – Αφήσαμε τους μαθητές να εξερευνήσουν τη “Βιβλιοθήκη Σχεδιασμού” ώστε να μπορούν να επιλέξουν ένα μοντέλο για έμπνευση. Τους αφήσαμε να πειραματιστούν και να δημιουργήσουν τις δικές τους λύσεις, τροποποιώντας οποιοδήποτε βασικό μοντέλο όπως κρίνουν κατάλληλο.
  3. μοιράζω – Οι μαθητές θα πρέπει να παρουσιάσουν τα μοντέλα τους, εξηγώντας πώς έχουν σχεδιάσει το πρωτότυπο που επιτρέπει την ασφαλή διέλευση της επιλεγμένης άγριας πανίδας.

Οι μαθητές θα σχεδιάζουν και θα κατασκευάζουν μια διασταύρωση με άγρια ζώα για ένα επιλεγμένο ζώο. Θα μπορούσαν επίσης να χτίσουν τον δρόμο ή τον κίνδυνο που έχει σχεδιαστεί για την αποφυγή της ασφαλούς διάβασης. Θα εξηγήσουν γιατί είναι σημαντικό να φροντίζουμε τα απειλούμενα είδη και να είμαστε ενήμεροι για τις επιπτώσεις που έχει ο άνθρωπος στους ζωικούς οικότοπους.