Αρπακτικό και θήραμα 2/3

Το μάθημα αυτό, αφορά στη μοντελοποίηση μιας απεικόνισης της LEGO® Education, για τη συμπεριφορά των αρπακτικών και του θηράματός τους.

1. εξερευνώ – Οι μαθητές θα εξερευνήσουν τις σχέσεις μεταξύ διαφορετικών συνόλων αρπακτικών και θηραμάτων.
  2. δημιουργώ -Οι μαθητές θα δημιουργήσουν ένα μοντέλο αρπακτικών ή θηραμάτων για να περιγράψουν τη μεταξύ τους σχέση.
  3. μοιράζω – Οι μαθητές θα εξηγήσουν πώς αντιπροσωπεύεται η σχέση μεταξύ δύο ειδών αρπακτικού και θηράματος.

Οι θηρευτές μοιράζονται συναρπαστικές δυναμικές σχέσεις με το θήραμά τους. Έχουν εξελιχθεί σε αιώνες για να βελτιωθούν ως κυνηγοί και παγιδευτές. Αυτό έχει εξαναγκάσει το θήραμα να προσαρμοστεί προκειμένου να αποφύγει τους θηρευτές και να επιβιώσει.