Καθαρισμός των ωκεανών 2/3

Πώς μπορείτε να καθαρίσετε τους ωκεανούς;

Το έργο αυτό αφορά στο σχεδιασμό ενός πρωτοτύπου LEGO® για μια συσκευή robot που θα μπορούσε να βοηθήσει στην απομάκρυνση πλαστικών απορριμμάτων από τον ωκεανό. Εκατομμύρια τόνοι πλαστικών έχουν εισέλθει στους ωκεανούς τις τελευταίες δεκαετίες. Eίναι σημαντικό να καθαρίζονται οι ωκεανοί από πλαστικές σακούλες, φιάλες, δοχεία και άλλα συντρίμμια που θέτουν σε κίνδυνο τα θαλάσσια ζώα τα ψάρια και τους οικότοπους τους.

1. εξερευνώ – Οι μαθητές θα εξερευνήσουν την τεχνολογία συλλογής και τα οχήματα που χρησιμοποιούνται σήμερα, για να καθαρίζουν τους ωκεανούς από τα πλαστικά απόβλητα.
  2. δημιουργώ – Αφήσαμε τους μαθητές να εξερευνήσουν τη “Βιβλιοθήκη Σχεδιασμού” ώστε να μπορούν να επιλέξουν ένα μοντέλο για έμπνευση. Τους αφήσαμε να πειραματιστούν και να δημιουργήσουν τις δικές τους λύσεις, τροποποιώντας οποιοδήποτε βασικό μοντέλο όπως κρίνουν κατάλληλο.
  3. μοιράζω – Οι μαθητές θα πρέπει να παρουσιάσουν τα μοντέλα τους, εξηγώντας πώς έχουν σχεδιάσει το πρωτότυπο για τη συλλογή πλαστικών ενός συγκεκριμένου τύπου.

Οι μαθητές θα σχεδιάζουν και θα κατασκευάζουν ένα πρωτότυπο μοντέλο συλλογής απορριμμάτων. Αν και πρωτότυπο, το μοντέλο θα πρέπει ιδανικά να είναι σε θέση να συλλέξει φυσικά πλαστικά ενός ορισμένου τύπου. Οι μαθητές θα εξηγήσουν γιατί ο καθαρισμός των ωκεανών είναι σημαντικός, και πώς οι ίδιοι και το πρωτότυπο μοντέλο τους παρέχει μια ιδανική λύση σε αυτό το πρόβλημα.