Συναγερμός κινδύνου 2/3

Πώς μπορούν οι προειδοποιήσεις να μειώσουν τον κίνδυνο που προκαλούν οι ισχυρές καταιγίδες;

Αυτό το έργο αφορά στο σχεδιασμό ενός πρωτοτύπου LEGO® μιας συσκευής συναγερμού καιρού, που να ειδοποιεί τους ανθρώπους για να μειώσει τον κίνδυνο σε περίπτωση ισχυρών καταιγίδων. H Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας (www.civilprotection.gr) υπάρχει για την προστασία των ανθρώπων. Εκδίδοντας, έγκυρες και ακριβείς προβλέψεις για ανεμοστρόβιλους, πυρκαγιές και άλλους κινδύνους βοηθούν να σωθούν κτίρια, ιδιοκτησίες και πάνω από όλα ζωές.

1. εξερευνώ – Οι μαθητές θα εξερευνήσουν τους εξοπλισμούς και τα συστήματα συναγερμών.
  2. δημιουργώ – Αφήσαμε τους μαθητές να εξερευνήσουν τη “Βιβλιοθήκη Σχεδιασμού” ώστε να μπορούν να επιλέξουν ένα μοντέλο για έμπνευση. Τους αφήσαμε να πειραματιστούν και να δημιουργήσουν τις δικές τους λύσεις, τροποποιώντας οποιοδήποτε βασικό μοντέλο όπως κρίνουν κατάλληλο.
  3. μοιράζω – Οι μαθητές θα παρουσιάσουν τα μοντέλα τους, εξηγώντας πώς σχεδιάστηκαν και δοκιμάστηκαν οι συναγερμοί κινδύνου.

Οι μαθητές σχεδιάζουν, κατασκευάζουν και δοκιμάζουν μια συσκευή συναγερμού για άνεμο, βροχή, φωτιά, σεισμό ή άλλους κινδύνους που σχετίζονται με τον καιρό. Αυτό θα μπορούσε να γίνει σύμφωνα με μια σειρά παραμέτρων. Οι μαθητές θα εξηγήσουν γιατί ο συναγερμός είναι σημαντικός, πώς ήταν σχεδιασμένος και δοκιμασμένος ώστε να μειωθεί ο αντίκτυπος του ειδικού κινδύνου.