Η εφεύρεσή μου.

Οι μαθητές θα διερευνήσουν και θα καταδείξουν την κατανόηση των μηχανών και των εφευρέσεων, σχεδιάζοντας και φτιάχνοντας τη δική τους. Ξεκινήσαμε μια συζήτηση σχετικά με τις μηχανές και ζητήσαμε από τους μαθητές να δώσουν παραδείγματα μηχανών που έχουν ήδη εφευρεθεί. Επισημάναμε ότι οι μηχανές χρησιμοποιούνται στην καθημερινότητά μας για την επίλυση προβλημάτων και τη διευκόλυνση της ζωής μας σε σχέση με τα παλιά χρόνια.

Ζητήσαμε από τους μαθητές να εφεύρουν μηχανές που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την επίλυση προβλημάτων. Το μηχάνημα που επέλεξαν να φτιάξουν θα πρέπει να σχετίζεται με μία απο τις εξής κατηγορίες. 1. μηχανή τροφοδοσίας φαγητού (π.χ παγωτομηχανή κ.α) 2. μηχανή για χτίσιμο σπιτιών 3. μηχανή που διευκολύνει την εργασία των μελών της οικογένειάς τους (π.χ γεωργικές εργασίες) 4. οποιαδήποτε άλλη μηχανή (π.χ ιπτάμενη μηχανή) ή μήχανη του μέλλοντος.