Ένα μέρος που το αποκαλούμε σπίτι.

Οι μαθητές θα εξερευνήσουν σχέδια σπιτιών από διαφορετικούς πολιτισμούς. Οι άνθρωποι σε όλο τον κόσμο, κατασκευάζουν σπίτια, τα οποία ταιριάζουν στις συγκεκριμένες ανάγκες του πολιτισμού τους. Ο τύπος του σπιτιού εξαρτάται συχνά από τη γεωγραφία της περιοχής, τη διαθεσιμότητα πόρων, τον τρόπο ζωής των ανθρώπων και τις ανάγκες του πολιτισμού τους. Συζητήσαμε με τους μαθητές αυτές τις επιρροές σε σχέση με διάφορους πολιτισμούς, ψάξαμε και παρατηρήσαμε φωτογραφίες από σπίτια σε όλον τον κόσμο (Ευρώπη, Αμερική (Βόρεια & Νότια), Αφρική, Ασία) και γνωρίσαμε διάφορους τύπους σπιτιών.

Ζητήσαμε από τους μαθητές να επιλέξουν έναν τύπο κατοικίας (π.χ δεντρόσπιτο, σκηνή, μονοκατοικία, πολυκατοικία, κάστρο, παλάτι, βίλα, ουρανοξύστης, πύργος κτλ) και να χρησιμοποιήσουν τα σύνολα LearnToLearn για να κατασκευάσουν ένα σπίτι για τα άτομα από τον συγκεκριμένο πολιτισμό. Όταν οι μαθητές τελείωσαν την κατασκευή, τους ζητήσαμε να μοιραστούν τα μοντέλα τους με τον διπλανό τους και να εξηγήσουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που κάνουν το μοντέλο κατάλληλο για την καθορισμένη κουλτούρα.