Δημιουργώντας το τέλειο σπίτι.

Οι μαθητές θα αφήσουν τη φαντασία τους ελεύθερη και θα χρησιμοποιήσουν δημιουργικά τα τουβλάκια ώστε να φτιάξουν το τέλειο γι’αυτούς σπίτι. Αρχικά, ξεκινήσαμε μια συζήτηση για το πώς φαντάζονται οι μαθητές το τέλειο για αυτούς σπίτι. Συζητήσαμε τα χαρακτηριστικά του, το σχέδιό του, τις παροχές που θα έχει, ποιοι θα μένουν μέσα σε αυτό. Ο στόχος στη συνέχεια ήταν οι μαθητές να αποδώσουν τις ιδέες τους στην πράξη, κατασκευάζοντας με τα τούβλα τους ένα χώρο όπως τον φαντάζονται, για να μείνουν οι ίδιοι και οι οικογένειές τους.

Ζητήσαμε από τους μαθητές να δουλέψουν ατομικά και να ξεδιπλώσουν τη φαντασία τους, αξιοποιώντας τεχνικές από τα προηγούμενα μαθήματα για να φτιάξουν τα τελικά τους σχέδια. Κατά τη διάρκεια της κατασκευής, μπορούσαν να κάνουν αλλαγές σε σχέση με αυτά που συζητήθηκαν στην αρχή του μαθήματος. Μόλις ολοκληρώθηκαν τα σχέδια, οι μαθητές παρουσίασαν στην τάξη τη δημιουργία τους. Προσπάθησαν να τη συγκρίνουν σε σχέση με την αρχική ιδέα που είχαν, να μιλήσουν για τις αλλαγές και βελτιώσεις που τυχόν έκαναν όπως και να εκτιμήσουν εξίσου και την προσπάθεια των συμμαθητών τους, εκτός από τη δική τους.